Grupa teatralno – kabaretowa ,,Kaktusik” zaprezentowała ,,Wodzenie Niedźwiedzia’’

W ostatnią niedzielę karnawału, tj. 7 lutego 2016 r. Grupa teatralno – kabaretowa ,,Kaktusik’’ zakończyła karnawał  w Leśnickim Ośrodku  Kultury i Rekreacji.  Zaprezentowała  obyczaj ,,Wodzenia Niedźwiedzia’’  w którym  leśniczy prowadzący niedźwiedzia , kominiarz, policjant, cyganka, lekarz z pielęgniarką, strażak, kominiarz wraz z muzykami, odwiedzili gospodarzy . Na zakończenie przestawili scenę uśpienia starego niedźwiedzia i narodzenia nowego.. Młody niedźwiadek będzie opiekował się mieszkańcami w nadchodzącym roku.
W wiosce Spórok tradycja” Wodzenia Niedźwiedzia” sięga bardzo dawnych lat. Opiekę nad tym obrzędem sprawowali wcześniej strażacy z OSP. Jednak przez dłuższy okres czasu zaniechano kultywowania tej tradycji.
15 lat temu zwyczaj ten wrócił do wioski dzięki Grupie Odnowy Wsi .
Członkowie tej organizacji przygotowali stroje i na nowo zainicjowali tę tradycję. Obecnie co roku  inna organizacja działająca w wiosce jest odpowiedzialna za przygotowanie korowodu, w tym roku była to Rada Sołecka. Niedźwiedź z przebierańcami odwiedził mieszkańców Spóroka w dniach 22-23.01.2016 r.

,,Wodzenie Niedźwiedzia’’ zostało zaprezentowanie przez grupę ,,Kaktusik’’’ –w składzie:

niedźwiedź – Mateusz Krupa
leśniczy – Marek Kupka
policjant –Romek Cebula
kominiarz –Gizela Palus
strażak – Weronika Golec
diabeł – Gabriela Muschkiet
śmierć – Hubert Klencz
lekarz – Henryk Golec
pielęgniarka – Beata Kupka
cyganka – Małgorzata Wojczyk
muzykanci – Marcin Jambor, Jan Hasterok
Gospodyni – Urszula Klencz
Gospodarz – Jan Wojczyk
Oraz Anna Golec

Więcej o obyczaju „Wodzenia Niedźwiedzia”

 

Powiększenie-+=