Ptasi Stawek

POD SZUMIĄCYMI DĘBAMI   PRZY PTASIM STAWKU  – ZIELONE  MIEJSCE REKREACJI I WYPOCZYNKU W SPÓROKU   
,,Ptasi Stawek”
Miejsce to powstało w 2000 roku  dzięki odbudowie zamulonego zbiornika  wodnego na rzeczce Ptaszówka – Cieńka. Do zbiornika uchodzi  rzeczka, która pochodzi ze źródeł znajdujących się około 800 m od zbiornika. Drugie ujście – to rów melioracyjny z terenów leśnych.
Praca społeczna mieszkańców wioski Spóroka  włożona w to przedsięwzięcie, pomoc władz gminnych  i  sponsorów, w miejscu gdzie wcześniej przez wiele lat rosły samosiejki, krzewy  i paprocie, zapoczątkowało powstanie  zielonego miejsca rekreacji i wypoczynku.
 Uroczyste otwarcie i nadanie nazwy „Ptasi Stawek’’ odbyło się  16. 07.2000.r. 

Dane dotyczące stawku:
Powierzchnia stawku:                            30m x 30m
Głębokość                                                 1m  ÷ 2m
Objętość stawku                                      900m3-1800m3 wody
Możliwość magazynowania wody        – 900m3

Stawek spełnia trzy funkcje:
retencyjna – w okresie roztopów wiosennych woda  zalewa okoliczne  pola, łąki, domostwa. Umieszczona śluza umożliwia  częściową   regulację wody w tym trudnym okresie, gdy jest jej nadmiar.
przeciwpożarowa – służy w akcjach gaszenia pożaru  jako zbiornik  p/pożarowy                                                                                     
rekreacyjny – teren wokół stawku został zagospodarowany i stanowi zielonym  miejscem  wypoczynku i rekreacji, gdzie można   zorganizować wiele różnych imprez i  spotkań towarzyskich.

 Ptasi Stawek wraz terenem przylegającym  został użyczony Stowarzyszeniu  Odnowy Wsi Spórok od Nadleśnictwa Strzelce Opolskie.  Teren ten  należy do Leśnictwa Gąsiorowice oddz.76h .  Od 2000 roku kiedy mieszkańcy Spóroka otworzyli ,,Ptasi Stawek’’,   sukcesywnie pracują nad zagospodarowaniem  teren wokół stawku oraz odpowiednim zabezpieczeniem stawu, by uchronić jego śródleśny charakter.
Miejsce to na stałe wpisało się w krajobraz wioski jako zielone miejsce rekreacji i wypoczynku oraz  jako ciekawe  miejsce plenerowych spotkań.
Zasłynęło ono z licznych imprez kulturalno- rekreacyjnych organizowanych przez mieszkańców Spóroka, Kół  Łowieckich , zakładów pracy  oraz grup szkolnych i młodzieżowych.
Stanowi ponadto  ważny punkt postoju na trasie szlaku rowerowego wzdłuż ,,Małej Panwi’’ oraz stanowi dobre schronieniem w czasie np. niepogody.

,,EKO – Przystanek’’ – ,,Leśne Centrum edukacyjno – rekreacyjne’’ 
,,EKO Przystanek’’ czyli  ,,Leśne Centrum Edukacji i Rekreacji’’  – niepowtarzalne miejsce, urokliwo piękne, które znajduje się na terenie Nadleśnictwa Strzelce Opolskie na skraju wioski Spórok w gminie Kolonowskie, w  woj. opolskim.
,,Ptasi Stawek” –zbiornik wodnego na rzeczce Ptaszówka-Cieńka który  przy  współpracy Nadleśnictwa Strzelce Op. Gminy Kolonowskie oraz  pracy zaangażowanych mieszkańców, został otworzony (z zamulonego terenu otworzono ekosystem, przywrócono pierwotny stan) . Obecnie płynie woda z rzeczki Ptaszówki oraz leśnego  rowu melioracyjnego, a brzegi i dno porośnięte jest różnoraką   roślinnością, jest wypełniony różnymi zwierzętami (ryby, płazy, gady).
Głównym  zadaniem zbiornika  jest zmagazynowanie wody napływowej i  wody opadowej celem  zwiększenia retencji wód opadowych i przeciwdziałanie lokalnym podtopieniom, które jest ważnym elementem  przy obecnych zmianach klimatycznych. Oprócz podstawowej funkcji stawek jest miejscem bioróżnorodności  ptactwa i pożytecznych owadów.
Znajduje się tam:  leśna scena, wiata z stałym miejscem na ognisko, wiata turystyczna z stołami i ławami, ścieżka zdrowia – drzewoterapia, ścieżka zmysłów, tablice edukacyjne oraz ekologiczna toaleta kompostująca (wykorzystująca dżdżownice kalifornijskie).
Miejsce to spełnia obecnie funkcję wypoczynkowo-rekreacyjną i edukacyjną oraz służy jako miejsce schronienia dla turystów. Miejsce to jest otwarte dla wszystkich, udostępniane nieodpłatnie. Łączy ono funkcję turystycznego punktu odpoczynkowego, miejsca integracji mieszkańców, gości i turystów oraz jako edukacyjne miejsce  prezentujące ekopraktyki.

Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Spórok pokładając  w walorach przyrodniczych głębokie nadzieje na dalszy rozwój i ochronę środowiska zastosowało  kolejne   urządzenia i  rozwiązania  które zaliczyć można do dobrych lokalnych ekopraktyk.   
-toaleta ekologiczna – (typu alpejskiego) „sucha”, działa  w oparciu o vermikomposting (rozkład nieczystości i celulozy przez dżdżownice do wartościowego biohumusu). Opatentowana technologia zwana „kompostowaniem dżdżownicowym” (separacja moczu) pozwala suchym toaletom funkcjonować bez podłączenia do kanalizacji lub prądu, nie wymaga konserwacji, bez użycia środków chemicznych i wody.
Była to odpowiedź na istotny problemem jakim było  brak sanitariatów. W czasie organizowania imprez masowych ustawiano  toj-toje.  Problem pojawia się w codziennym użytkowaniu: podczas  lekcji edukacyjnych, spotkań,  rajdach rowerowych, i indywidualnych wycieczkach pieszych, rowerowych i samochodowych. Eko Przystanek odwiedza średnio w około 500 osób rocznie i to w sezonie letnim jak i zimowym.
– lampa solarna  – energooszczędna, tania i nie trzeba podłączać do prądu. W technologii LED – zdecydowanie najbardziej wydajne źródło światła, a bateria litowo-jonowa zapewnia maksymalnie długi czas świecenia, a także krótki czas ładowania.
W miejscu gdzie znajduje się Eko Przystanek nie przebiega żadna linia energetyczna (teren pod lasem). W celu oświetlenia terenu zastosowano energię z słońca. Lampa ładuje się w dzień, wieczorem zapala się . Ma zamontowany czujnik ruchu , dzięki czemu  zapala się mocniej, przy wykryciu ruchu. 
– kosze do segregacji śmieci – główną zaletą segregacji jest ochrona środowiska naturalnego poprzez redukcję ilości odpadów składowanych na wysypiskach oraz zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych. Dzięki segregacji możliwe jest odzyskiwanie surowców wtórnych, co przyczynia się do oszczędności zasobów naturalnych.
Znajdujące się kosze są duże, drewniane z kolorowymi klapami (odpowiednie kolory wg. przeznaczenia). Obecnie jest podpisana umowa na wywóz śmieci z firmą ,,Czysty Region’’ , obsługującą gmina Kolonowskie. 
– łąka kwietna – składają się z barwnych, kwitnących roślin jednorocznych, bylin i traw. Jest schronieniem dla wielu gatunków zwierząt: małych ssaków, gadów, płazów, owadów, oraz zapylaczy, w tym pszczół, które zbierając pyłek pełnią pożyteczną rolę w ekosystemie. Łąka stanowi dla nich miejsce do rozmnażania i schronienie. Jest bogata gatunkowo – może ją tworzyć nawet 60 gatunków różnych roślin.
Łąka kwietna na EKO – przystanku powstała w roku 2013, w czasie realizacji projektu Z Kujawskim pomagamy pszczołom’’.
– Zbiornik na deszczówkę – co roku światowe rezerwy wody pitnej dramatycznie się kurczą. Polska również odczuwa problemy związane z drastycznie postępującą suszą i wysychaniem zbiorników retencyjnych. Obecnie poziom wód retencyjnych w Polsce wynosi zaledwie 4-6%, co stanowi najniższy wynik spośród wszystkich krajów Unii Europejskiej. Musimy podjąć się poprawy sytuacji hydrologicznej, inwestując w zbiorniki na deszczówkę. Zbiornik na deszczówkę umożliwi nie tylko sprawne zbieranie i magazynowanie wody deszczowej w okresie suszy, ale także jest doskonałym sposobem na eliminację podtopień i kałuż powstających w trakcie ulewnych deszczów.
Gromadząc deszczówkę na EKO Przystanku (spływ deszczówki z dachu wiaty)  zwiększa  ilość dostępnej wody która jest wykorzystywana do podlewania roślin oraz do mycia rąk podczas spotkań , warsztatów odbywających się pod wiata edukacyjna.  Ponadto specjalne naczynie znajdujące się przy zbiorniku stanowi poidło dla zwierząt.

Każdy kto dotrze na Eko Przystanek w Spóroku, znajdzie  coś dla siebie. Przyjezdni, turyści, mieszkańcy, każdy zostanie oczarowany tym miejscem.
Dla osób lubiących  obcowanie z przyrodą w ciszy i samotności,  jest tutaj  możliwość  posłuchania  wiatru szumiącego wśród liści dębowych, śpiewy ptaków oraz żabiego  koncertu. Dla ornitologów stanowi  doskonałe stanowisko obserwacji rozmaitych ptaków zlatujących się do leśnego wodopoju. Dla turystów i rowerzystów miejsce postojowe, dla grup zorganizowanych jest dobrym zapleczem do organizacji ciekawego spotkania integracyjnego przy ognisku.

Sukcesywnie przez 20 lat członkowie Stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Spórok wraz z wszystkim mieszkańcami tworzyli piękny i niezapomniany zakątek EKO Przystanek przy Ptasim Stawku

Miejsce te służy  aktywnemu spędzaniu wolnego czasu na łonie natury oraz od 2016 roku jako Leśne Centrum Edukacyjne.
– W 2018 podczas Konkursu ,,Piękna  Wieś  Opolska’’ I miejsce w kategorii ,,Najlepszy Projekt Odnowy Wsi’’
– W 2019 został wpisany jako obiekt edukacyjny w Lokalnej Grupie Działania ,,Kraina Dinozaurów’’
– W 2024 r znalazł się na mapie Polski EKO Przystanek – otrzymał certyfikat ,,Miejsce Ciekawe’’ jako produkt turystyczny Stowarzyszenia Polska Sieci Odnowy i Rozwoju Wsi.

Zapraszamy na spotkanie  z nauką, przyrodą i  przygodą ,, Pod Szumiącymi Dębami’’ przy ,,Ptasim Stawku’
Polecamy:

  • Koncerty ptasie i koncerty żabie nad ,,Ptasim Stawkiem
  • sylwoterapia (drzewoterapia)- wszystkim, którzy czują się źle, brakuje  energii, mają   wrażenie, że  organizm pracuje na  zwolnionych obrotach, wskazany jest  spacer po lesie i  ,,przytulanie się do drzewa’’. Polecamy zajęcia warsztatowe dla grup  zorganizowanych (min 6 osób).
  • Ścieżka zmysłów Według Arystoteles,  człowiek został obdarzony przez naturę w pięcioma zmysłami : wzrok, słuch, dotyk, węch i smak.Ścieżka zmysłów ,, Boso po zdrowie’’ to miejsce  edukacyjny, zaprojektowane, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na wszystkie  zmysły
    Dla grup zorganizowanych przygotowano pakiety niecodziennych wydarzeń
  • spotkania integracyjne, imprezy firmowe – po wcześniejszym zgłoszeniu jest możliwość zorganizowania spotkania  (ustawienie więcej stołów, ławek, wypożyczenie sprzętu  nagłaśniającego itp..)
  • ognisko z zabawami ruchowymi oraz grajkiem– po wcześniejszym umówieniu jest osoba – animator czasu wolnego i grajek (akordeon) oraz możliwość przygotowania drewna na ognisko
  • gra terenowa ,,Po zdrowie i relaks do Gumisiowej  Spórackiej   Doliny’’. Grupa osób (min.15 osób)
  • gra terenowa,, Leśnymi ścieżkami Spóroka historia kołem się toczy’’  Grupa osób (min.15 osób)
  • Spotkania szkoleniowe i warsztatowe w Leśnym Centrum Edukacyjnym Prowadzone przez  leśników, przyrodników i lokalnych miłośników przyrody

Bliższe informacje:
Stowarzyszenie Odnowy i Rozwoju Spórok
Guznera 3
47-175 Spórok
Kontakt : sowsporok@onet.eu  Tel. 605143938

do folderu

Nagrody i wyróżnienia: