Gala Jubileuszowa

Przedstawiciele stowarzyszenia Odnowy i Rozwoju Spórok wzięli udział w dniu 27 października 2017  w Jubileuszowej  Gali  z okazji XX –lecia Programu Odnowy Wsi w województwie opolskim w Filharmonii  Opolskiej.

Opolski program „Odnowy wsi” był pierwszym w kraju przedsięwzięciem, w którym mieszkańcy terenów wiejskich sami wyznaczali cele i określali kierunki rozwoju swoich miejscowości. Te efekty widać na każdym kroku – opolskie wsie wyróżniają się ładem przestrzennym, estetyką, dbałością o dziedzictwo przyrodnicze i kulturowe. Ale ich najistotniejszym wyróżnikiem jest to, iż mieszkańcy uwierzyli, że warto wziąć sprawy w swoje ręce i zmieniać swoje otoczenie.

Na opolską wieś w latach 2004-2016 trafiło ponad 131 mln złotych z pieniędzy unijnych, a sołectwa zrealizowały 6000 projektów o łącznej wartości 350 mln złotych – przypomniał marszałek województwa opolskiego, Andrzej Buła. Podziękował on liderom lokalnym, mówiąc, że to właśnie ludzie są największym kapitałem naszego regionu i to od nich zaczęły się zmiany na opolskiej wsi. – Ktoś to rozpoczął, komuś chciało się podjąć wielkiego zadania.

Marszałek podziękował Ryszardowi Wilczyńskiemu, twórcy procesu odnowy wsi w województwie opolskim, obecnie posłowi na Sejm RP. Zadeklarował, że program będzie nadal wspierany i na jego kontynuację znajdą się pieniądze, bo byłoby grzechem zmarnować wysiłek minionych 20 lat.

Program Odnowy wsi został podsumowany również  przez Antoniego Konopka, członka Zarządu Województwa słowami:

Patrząc z perspektywy 20 lat można powiedzieć, że sukces programu Odnowy Wsi to sukces ludzi, którzy uwierzyli w możliwość zmiany, zaangażowali się w rozwój swoich małych ojczyzn, o których można powiedzieć, że wykonali bardzo ciężką, ale niezwykle dobrą robotę.

Podczas uroczystości trzydziestu sześciu najaktywniejszych uczestników programu Odnowy Wsi uhonorowanych zostało medalami okolicznościowymi z okazji jubileuszu.

Wśród wyróżnionych znalazła się Pani Anna Golec – przedstawiciel sołectwa Spórok gmina Kolonowskie – lider Programu Odnowy Wsi  i przewodnicząca stowarzyszenia.