Obiekty kultowe

 

Przydrożne kapliczki, krzyże i mogiła w lesie.
Każde te miejsce posiada swoją historię i podanie.
Dzięki zaangażowaniu paru mieszkańców wioski obiekty te są zadbane i w dość dobrym stanie.

Niektóre historie zebrane i spisane przez miejscową młodzież.
Kapliczka na ulicy Guznera obok domostwa państwa Gonsior:
Kapliczka na ulicy Guznera obok domu państwa Gonsior powstała w 1918 roku. Została wybudowana przez pana Piotra Kapica w podziękowaniu za szczęśliwą pracę w kopalni. Ta kapliczka jest pod wezwaniem św. Bernadety i Matki Boskiej. Dzięki staraniom pana Gerarda Kapica, a obecnie pani Anny Gonsior ta kapliczka stoi do dziś w dobrym stanie.
Informacji udzielił pan Gerard Kapica.

Kapliczka koło byłej szkoły:
Kapliczka na ulicy B. Chrobrego, prawdopodobnie postawiono ją około 1890 roku. Została ona wybudowana, ponieważ podczas uprawiania roli mieszkaniec Spóroka został, kopnięty przez swojego konia. W wyniku licznych obrażeń, zginął. Jego rodzina, aby pozostawić go w pamięci postawiła tam kapliczkę. Około 20 lat temu podczas budowy drogi w Spóroku, została ona zburzona. Po ukończeniu robót drogowych rodzina Chlebosz zaczynając od fundamentów wybudowała ją na nowo
Informacji udzielił pan Józef Chlebosz.

Kapliczka na skrzyżowaniu:
Kapliczka na skrzyżowaniu drogi Ozimek – Staniszcze. Pochodzi ona z XIX wieku. Trzy rodziny ze Spóroka w 1852 roku wyjechały do USA. W dowód wdzięczności i w podziękowaniu za szczęśliwą podróż przysłali pieniądze z prośbą o wybudowanie kapliczki. Została wybudowana w 1858 roku i do dziś dzięki staraniom mieszkańców Spóroka stoi w dobrym stanie.
Informacji udzieliła pani Maria Klyszcz.

Krzyże
Krzyż przy ulicy Bolesława Chrobrego (przy drodze do Krasiejowa) został postawiony
z inicjatywy ks. Ksawerego Bałki – obecnego ks. Spóroka. Ponieważ co roku w dni krzyżowe wierni ze Spóroka na nabożeństwa udawali się do krzyży znajdujących się w naszej wiosce. Jednak nigdy nabożeństwa nie były odprawiane przy krzyżach, które stały przy drodze do Krasiejowa, gdyż były one postawione na posesjach mieszkańców Spóroka. W 2000 roku
ks. Bałka zaproponował, aby postawić krzyż przy domu państwa Wilczek. Mężczyźni podjęli się wykonania tego krzyża. W maju 2000 roku drewniany krzyż został umieszczony w tym miejscu.
Informacji udzielił pan Jan Hasterok.

Krzyż u państwa Koik:
Krzyż, który znajduje się w ogródku państwa Koik, mieszkających przy ulicy B. Chrobrego 37, został postawiony ku czci poległego tam żołnierza. Było to podczas II wojny światowej. Chłopak należący do Wojska Niemieckiego został zastrzelony przez Polaków. Po II wojnie światowej nieżyjący już Franciszek Koik wybudował mu krzyż. Był on już wiele razy przebudowywany, ale ciągle stoi w tym samym miejscu.
Informacji udzieliła pani Gertruda Koik.

Krzyż u państwa Koj:
Krzyż znajdujący się u państwa Koj, którzy mieszkają przy ulicy B. Chrobrego 25, posiada dwie historie:
HISTORIA NR I:
Około roku 1925 parę jadącą do Szczedrzyka spotkała tragedia. Półkłosek, którym jechali natrafił na kamień i wypadło mu koło. Konie ciągnące ten pojazd straciły równowagę i przewróciły się. Półkłosek wywrócił się i przygniótł niedoszłe małżeństwo. Na pamiątkę ich śmierci, znajomi postanowili wybudować kapliczkę, w miejscu tej tragedii. Państwo Małgorzata i Joachim Koj uzyskując zgodę księdza z powodu zniszczeń kapliczkę przebudowali w krzyż.
HISTORIA NR II:
Mówi o tym, że podczas zabawy, nieznany mężczyzna został zamordowany przez swoich kolegów. Wszyscy byli pod wpływem alkoholu. Było to podczas gry w karty. Doszło do kłótni pomiędzy tymi mężczyznami. Jeden z nich, ze złości, wziął butelkę po wódce i uderzyło drugiego w głowę. Zabitego mężczyznę wyrzucono przez okno do ogródka państwa Koj. Parafianie ku jego czci postawili tam kapliczkę, którą w późniejszym czasie państwo Koj przebudowali w Krzyż.
Informacji udzielili dziadkowie Rafała Koja.

Krzyż na zakręcie Opiekun: G. Stróżyk Obraz6

Krzyż na skrzyżowaniu opiekun: Rodzina Puzik

Obraz5

kapliczka