Ścieżka zdrowia

Zapraszamy do poznania przyrody poprzez siłę własnych zmysłów.
Postęp cywilizacyjny, który ma na celu polepszenie jakości życia, oddala człowieka od natury, a w wyniku braku kontaktu z naturą, zatraca świadomość piękna przyrody.
Ludzie nie wiedzą jak ważne jest czyste środowisko, nie dbają o nie i niszczą.
 „Ścieżka zmysłów” jest sposobem na przypomnienie człowiekowi o sile jego zmysłów, które pozwalają odczuć przyrodę w bezpośrednim kontakcie. Dzięki nim jesteśmy w stanie poznawać otaczający nas świat, to one ostrzegają nas przed niebezpieczeństwem i to dzięki zmysłom odczuwamy przyjemność.
Bezpośrednie zetknięcie z każdym elementem przyrody, pozwala człowiekowi dostrzec jej piękno i docenić wagę czystego środowiska
Ścieżka zmysłów ,, Boso po zdrowie’’ to miejsce  edukacyjny, zaprojektowane, aby w sposób zintensyfikowany i celowy oddziaływać na wszystkie  zmysły.
DOTYK – Poprzez stopy– Zdejmij buty i poczuj pod stopami dotyk naturalnych materiałów takich jak: drewno, kamień, liście, piasek, szyszki…
– poprzez ręce – Dotknij i zbadaj czym różnią się do siebie rodzaje szyszek, drewna, igliwia oraz innych owoców lasu. Poznaj wiek drzewa i jego rodzaj.
WĘCH – Zatrzymaj się i powąchaj jak intensywnie i pięknie pachnie natura.
SŁUCH – Posłuchaj jak różnie i  ciekawie potrafi brzmieć drewno jak  śpiewają  ptaki i  słychać  odgłosy zwierząt leśnych
WZROK – Poznaj ptaki, drzewa i zwierzęta mieszkające wokół . Zobacz jak tutaj ładnie.
SMAK – zerwij listek roślinek rosnących tutaj , posmakuj smak naturalnych jadalnych roślin.
Najlepiej, by uruchomić wszystkie zmysły trasę naszej ścieżki pokonaj  boso. Każdy element wypełniony jest innym materiałem, dzięki czemu użytkownik   pokonując ścieżkę ma urozmaicone doznania dotykowe.
Podłożem jest materiał pochodzenia naturalnego np. szyszki,  igliwie, kora, piasek, otoczaki, liście, kłody itp.  W środkowej części ścieżki rosną rośliny jadalne, wydzielające mocny zapach a wokół jest wiele różnych gatunków drzew.
Chodzenie boso to jedna z lepszych terapii leczniczych. Pole magnetyczne ziemi ma ogromny wpływ na nasze zdrowie,  jest doskonałą darmową terapią.
Chodzić boso można po ziemi, porannej rosie, trawie, wilgotnym lub suchym piachu, kamieniach, śniegu, łące, deszczu, słowem po każdej naturalnej powierzchni .
Chodzenie boso hartuje i ogólnie wzmacnia. 
Wystarczy 10-20 minutowy spacer na bosaka by nastąpiła wymiana ładunków. Im częściej i dłużej będziemy chodzić na boso tym więcej energii życiowej otrzymamy.
Korzyści jakie mamy z chodzenia boso:
Hartowanie
Następuje ogólne wzmocnienie organizmu zapewniając  człowiekowi ochronę przed infekcjami.
Masowanie stóp
W stopach znajduje się 72 tys. zakończeń nerwowych, odpowiedzialnych za połączenia między najważniejszymi częściami ciała. Stopy są  prawdziwymi przekaźnikami bodźców. Chodzenie boso  wpływa korzystnie na pracę organów wewnętrznych.
Uziemienie
Często mówi się,  że kontakt z przyrodą to „ładowanie akumulatorów”. Człowieka „bateria” ma dwa przeciwne bieguny: górną część ciała i głowę oraz dolną część i nogi. Uziemienie jest niezbędnym połączeniem energetycznym z podłożem, które możemy osiągnąć chodząc boso
Uważność
Gdy zaczynamy chodzić boso, stajemy się bardziej uważni. Najpierw uważamy, by nie stanąć na czymś, co mogłoby zranić nam stopę, zwracamy uwagę na kamienie, owady, gady… To element instynktu przetrwania. Gdy przyzwyczaimy się do tego sposobu poruszania, zaczynamy czuć więcej. Stopa staje się kolejnym zmysłem, poprzez który możemy utrzymywać kontakt z naturą.
Relaks
Chodzenie boso to naturalny sposób poruszania się, zgodny z fizjologią naszego ciała. Pozwala zregenerować siły, rozluźnić spięte mięśnie.
Już żyjący tysiące lat temu Hipokrates mawiał: „Najlepsze obuwie – to brak obuwia”.
O zaletach chodzenia boso wspomina większość naturopatów.
Jest to pradawny i sprawdzony środek leczniczy w przypadku złego krążenia, „zimnych stóp”, zaparcia, bezsenności, różnego rodzaju bólów głowy i kręgosłupa., rozdrażnienia, nerwic, chorób wieńcowych czy predyspozycji do szybkiego męczenia się.
Regulamin korzystania ze ścieżki  zmysłów
–  zdejmij swoje obuwie i skarpetki
– Świadomie i z pełną  uważnością i obciążeniem stóp przejdź przez ścieżkę
– Dla głębszego efekty ścieżkę możesz przejść wielokrotnie
Pamiętaj!
Nie korzystaj ze ścieżki w obuwiu!

 

 

 

 

Powiększenie-+=