Festyn ,,Pod Szumiącymi Dębami”
Festyn ,,Pod Szumiącymi Dębami’’ przy ,,Ptasim Stawku’’
Festyn stał się już tradycją. Na stałe wpisał się w harmonogram imprez kulturalno- rozrywkowych w wiosce Spórok. Organizowany zawsze w miesiącu lipiec.
Jest to dwudniowa impreza, która w pięknym, zacisznym miejscu gromadzi wszystkich mieszkańców Spóroka, zaproszonych gości i mieszkańców okolicznych miejscowości.
Myśl organizowania corocznego festynu zrodziła się w czasie trwania warsztatów szkoleniowych Grupy Odnowy Wsi zorganizowanych przez Urząd Marszałkowski w Opolu. Właśnie Grupa Odnowy Wsi Spórok jest organizatorem festynu „Pod Szumiącymi Dębami”.
Każdego roku festynowi przyświeca inna myśl – motto przewodnie.
Festyn ma wiele stałych punktów powielanych corocznie. Sobota, czyli pierwszy dzień festynu jest dniem konkursów sprawnościowych i zabaw dla dzieci, młodzieży, dorosłych. Późnym popołudniem odbywa się dyskoteka dla dzieci i młodzieży. Około godz.21 rozpoczyna się zabawa dla dorosłych. Do tańca przygrywają zespoły wokalno- instrumentalne, zabawa trwa do białego rana.
Niedziela, to drugi dzień festynu. O godz.15.00 rozpoczyna się część oficjalna imprezy. Następują oficjalne powitania zaproszonych gości i sponsorów. Stałym punktem tej części festynu jest podsumowanie całorocznej działalności Stowarzyszenia Odnowy Wsi i oficjalne podziękowanie tym członkom organizacji, którzy w minionym roku wnieśli największy wkład pracy – zostają oni obdarowani skromnymi upominkami. Następnie rozpoczynają się występy artystyczne zaproszonych zespołów. Najczęściej są to zespoły amatorskie z okolicznych miejscowości, które w ten sposób mają możliwość prezentowania i promowania swojego dorobku artystycznego.
W naszej miejscowości na tę okoliczność powstała grupa kabaretowa pod nazwą „Kaktusik”. Aktorami- amatorami są mieszkańcy wioski, którzy już na długo przed imprezą spotykają się i ćwiczą scenki ze sztuki teatralnej. Pomimo tremy ściskającej gardło, gra aktorów jest doskonała i chętnie oglądana. Następnym punktem, który na stałe wszedł już do corocznego programu jest zaproszenie do wspólnego śpiewania biesiadnego. Ta część festynu cieszy się dużym powodzeniem. Okazuje się, że ludzie znają bardzo dużo piosenek i chętnie uczestniczą we wspólnych śpiewach. Drugi dzień festynu kończy się również zabawą taneczną, która trwa do późnych godzin nocnych.
Organizatorzy festynu dbają o rozkosze podniebienia dla wszystkich uczestników. Są stoiska z napojami chłodzącymi, lodami, kołaczem śląskim i kawą. Jest tradycyjny bigos i kiełbasa z rożna. Dla dzieci dużą atrakcją są dmuchane zabawki do skakania i zjeżdżania, jak również przejażdżka pontonem po stawku. Dużym zainteresowaniem cieszy się również studnia życzeń i aukcja holenderska.. Wszyscy uczestnicy mogą skorzystać z przejażdżki bryczką z końmi po okolicy.Dużym zainteresowaniem cieszy się jarmark ,,Inicjatyw Wiejskich’’. Na stoisku tym zostały zgromadzone przedmioty i artykuły wykonane przez miejscowych artystów tj. koronkowe serwetki, szklane przedmioty ręcznie malowane, figurki z plasteliny, stroiki z suszu, ozdoby z drewna gipsu, potrawy regionalne i wyroby własne z mleka
( ser, masło).
Festyn „Pod Szumiącymi Dębami” jest ciekawą imprezą, gdzie w otoczeniu pięknego lasu, nad stawkiem można posłuchać odgłosów przyrody, piękniej muzyki, spotkać znajomych i w cieniu drzew podziwiać promienie słońca, które przebijają się przez dębowe liście dodając uroku całej imprezie.
Wieczorem uroku dodają zapalone drewniane pochodnie i pływające po Stawku świecące lilie. Co roku uczestnicy festynu na zakończenie życzą sobie ,,Do zobaczenia znów za rok…”